Namık Kemal Üniversitesinde 4 yerli buğday çeşidi geliştirildi

Namık Kemal Üniversitesinde 4 yerli buğday çeşidi geliştirildi


03 Nisan 2020 - 12:49 - Güncelleme: 03 Nisan 2020 - 23:34

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (TNKÜ) tarafından yerli ve milli 3 ekmeklik ve 1 makarnalık buğday çeşidi geliştirildi.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, Tarla Bitkileri Bölümü Tahıllar ve Yemeklik Tane Baklagiller Anabilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Kayıhan Korkut, Prof. Dr. İsmet Başer, Prof. Dr. Oğuz Bilgin ve Doç. Dr. Alpay Balkan tarafından yerli ve milli kaynaklar kullanılarak melezleme ıslahı ile geliştirilen 3 ekmeklik ve 1 makarnalık buğday çeşidi, TNKÜ Ziraat Fakültesince tescillendi.  

Buğday çeşitlerinin üretim ve satış hakları 5 yıllığına çeşitli firmalara devredildi. 

Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Başer, AA muhabirine, fakülte olarak ülke tarımına katkı sağlamaya devam edeceklerini söyledi.

Ziraat Fakültesince geliştirilen ürünlerin bölge ve ülkenin farklı buğday üretim alanlarına uyumlu olduğunu anlatan Başer, şunları kaydetti:

"Makarnalık buğday çeşidi 'NKÜ Ziraat', ortalama dekara tane verimi 650-900 kilogramdır. Özellikle protein oranı, sarılık değeri ve irmik verim değerleri açısından oldukça iyidir. Trakya, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu ve Güney Marmara bölgelerinde ekimi tavsiye edilmektedir. Ekmeklik buğday çeşitleri olan 'NKÜ Lider'in ortalama dekara tane verimi 630-850, 'NKÜ Ergene'nin 640-790, 'NKU Asiya'nın 630-840 kilogramdır. Bu ekmeklik buğday çeşitleri yüksek verim ve kalite özellikleriyle ön plana çıkmaktadırlar."

Kaynak: AA

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Yüksel UYSAL
  1 ay önce
  Geliştirilen derken genetik değişimden mi bahsediyoruz. Eğer öyle ise aynı ürünü çiftçi kendisi tohum olarak kullanamayacak demektir. Bu ise tekelciliğin yerli olsa da devam edeceği anlamına gelir. 54 yaşında ve geçmişin doğal ürünlerinin lezzetini, kokusunu bilen biri olarak benim bilim insanlarımızdan beklentim yerli veya doğal tohumları yeniden elde etmek ve yaygınlaştırmaktır. Her şey az emekle çok verim elde etmek olmamalıdır. Doğru insan sayısı çoğaldı ama insan gücü de çoğaldı demektir bu. Eskiden kullanılan ekili alanların çok büyük bir bölümü terkedildi. Ülkemiz çok geniş ve sulak arazilere sahip. Sorun çok küçük ve tekelci bir kesimin büyük ekonomik güçleriyle tekelci zihniyeti sürdürme gayretleridir. İnsanların ne yediği ve neye dönüştüğü onların umurlarında değil.
 • Şaban çelik
  2 ay önce
  Yerli tohumu destekliyoruz Ekim için tohumluk temini nereden yapılabilir
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Edirne'de otomobilin motor kısmına sıkışan kedi için seferber oldular
Edirne'de otomobilin motor kısmına sıkışan kedi için seferber...
Trakya'da 18 yaş altındakiler sokağa çıkmanın keyfini yaşadı
Trakya'da 18 yaş altındakiler sokağa çıkmanın keyfini yaşadı